Jdi na obsah Jdi na menu
 


Je useknutá hlava při vědomí?

Tuto otázku si lidstvo pokládá, co se poprava tzv. dekapitací (setnutí hlavy) provádí. Zlatým věkem popravčích špalků a později gilotin byl středověk a ranný novověk. Tehdy nebylo jiného způsobu, jak zjistit vnímání setnuté hlavy, než poprosit odsouzeného, aby mrkal co to dá. Mrknutí je totiž jediné a nejjednodušší znamení, které může hlava provést bez zbytku těla. Říká se, že odsouzení mrkali až 30 sekund po setnutí hlavy.
Z lékařského hlediska není vyloučeno, že by hlava musela ihned po setnutí ztratit vědomí. Hlavní je přísun kyslíku do mozku. V odborné literatuře se uvádí, že netrénovaný člověk může vydržet bez přísunu kyslíku zhruba 7 minut, aniž by to vážněji poškodilo mozek. Z anatomického hlediska hlava potřebuje zbytek těla zejména proto, aby do ní hnalo okysličenou krev. Proto není vyloučeno (ale ani potvrzeno), že by hlava po dekapitaci mohla několik vteřin vnímat.

Protože veškeré důležité smysly (zejména zrak a sluch) jsou na hlavě, je možné, že po oddělení hlavy od těla jsou tyto smysly schopny vysílat elektrické impulzy do mozku. Otázkou je, jestli je mozek ještě schopný tyto impulzy zpracovat. Jestli ano, tak se odsouzenému naskytl vcelku nechutný pohled na zbytek svého těla bez hlavy.

Pojďme ale nahlédnout zpět do zlatého věku poprav dekapitací. Když byla v roce 1587 na hradě Fotheringay popravena Marie Stuartovna, neobratný popravčí musel seknout třikrát a hlavu se mu stejně oddělit nepodařilo. Po prvním úderu ze sebe Marie vydala takové zasténání, že všichni dotyční byli přesvědčeni, že musí nesmírně trpět. Z toho je jasné, že poprava může někdy hodně bolet. Co se ale neví je fakt, jestli hlava šlechtičny vnímala i po dokončení úkonu (popravčí musel hlavu oddělit hákem, nebyl schopen přeseknout chrupavky a vazy sekerou).

Antoine Lavoisier, francouzký chemik žijící mezi lety 1743 a 1794, byl zajat během revoluce a čekala jej poprava. Požádal přítele, aby jej bedlivě sledovali, protože se chystá mrkat, dokud to bude možné. Údajně mrkal po popravě 15 sekund

 

Zrzaví lidé do 100 let vymřou

 

Boris Becker, Nicole Kidman - hrdí slavní nositelé měděných vlasů - budou možná v příštích sto letech jen vzácnou vzpomínkou.

Gen rudých vlasů a světlejší pleť měli sice už před desítkami tisíc let někteří neandrtálci, nyní je prý na ústupu.

Pravděpodobnost, že se budou rodit zrzavé děti, podle vědců stále klesá. Až dosud věda vycházela z toho, že náš svět se se staletími bude stávat stále fádnějším - a rudý tón barvy vlasů časem zmizí. Někteří z odborníků dokonce zastávají názor, že zrzaví lidé vymřou už v příštích sto letech.

Podle odborníků k tomu, aby se s největší pravděpodobností narodilo zrzavé dítě, je potřeba také obou rudovlasých rodičů. Na světě přitom žijí pouze dvě procenta zrzků celé populace a vzhledem k čím dál větší globální migraci obyvatelstva je šance, že se potkají, zamilují se do sebe a zplodí potomka, stále nižší.

Nedávno světoví vědci objevili, že zrzavé vlasy už měli i někteří neandrtálci. V jejich populaci zrzaví lidé zastávali zhruba jedno procento.

Co je vůbec za vznikem zrzavé barvy? Zrzavé vlasy jsou produktem biochemického 'vykolejení' přírody, jinými slovy mutací genu s názvem MCR1. O tomto objevu nedávno napsal časopis Science. Gen MCR1 mohl být starý asi sto tisíc let.

MCR1 zachovával svým nositelům v Africe tmavou pleť a vlasy, aby je ochránil před ostrým sluncem. "Gen je v každém případě starší padesáti tisíc let," řekla Rosalind Harding, ředitelka vědeckého týmu z Institutu molekulární medicíny v anglickém Oxfordu.

Že je zrzavost starší než lidstvo, ukazují také studie na ostatcích mamutů, kteří žili na Sibiři před 43 tisíci lety. Když se před zhruba 40 tisíci lety přesunuli homo sapiens do Evropy, gen slábl.

 

Jednovaječná trojčata

Pětadvacetiletá Britka Mae Christina Astleyová porodila tři zdravé holčičky, které vznikly z jediného vajíčka a jediné spermie. Taková šance se podle odborníků přihodí jednou na 200 milionů porodů.

Amy, Kim a Zoe se na světlo světa dostaly císařským řezem několik týdnů předčasně. Zatím jsou všechny v inkubátorech, ale daří se jim dobře. Po porodu měřily 40 centimetrů a vážily 1,5 kilogramu. Porodníci ze Zemské nemocnice ve Feldkirchu však potvrdili, že všechny tři sestry jsou životaschopné a brzy budou propuštěny domů.

Mnohačetných těhotenství v posledních letech přibývá. Je to důsledkem umělého oplodnění, při němž se zygota (vajíčko oplodněné spermií) často rozdělí na dva či více zárodků. Britská maminka však tvrdí, že žádnou takovou proceduru nepodstoupila.

Při umělém oplodnění se vajíčko nechá splynout se spermií v laboratorních miskách. Vzniklá zygota se pak teprve nechává uhnízdit v děloze. Jenže ihned po oplození se začne dělit na dvě další buňky. Ty každá na další dvě a tak pořád dokola. Pokud je s touto zygotou manipulováno, často se z ní vzniklé dceřiné buňky rozpadnou a začnou opět dělit samostatně, takže každá dá vzniknout samostatnému embryu.

Jenže při přirozeném početí je to jev velmi vzácný. U trojčat znamená, že se zygota rozdělí na dvě dceřiné buňky a samovolně následně rozpadne na dva samostatné zárodky. Jeden z nich se pak opět rozpadne na dva samostatné zárodky.

 

Dvě křídla i s kostmi, jako mají ptáci.

Kocour čínské babičky Feng však ptáka ani zdálky nepřipomíná. Přesto jeho hřbet zdobí dvě andělské perutě.

"Nejdříve mu na zádech vyrostly dva hrbolky a po měsíci z nich vyrostla křídla. Stalo se to nedlouho potom, co ho sexuálně obtěžovala smečka potulných koček," vysvětluje Feng.

Podle expertů jde o genetickou mutaci, která kocourovi nezabrání vést normální život. Co když za to ale geny nemůžou a babička Feng a její kocour jsou prostě z pohádky?

 

Zoufalství a výkřik hrůzy, který se nese staletími.

Tak působí na každého mumie ženy, nalezená v hluboké jeskyni v peruánských Andách. Poslední zbytky záhadného kmene Chachapoyů se sem schovaly před útoky mocné říše Inků. A zde také nalezly před 600 lety svoji smrt.

Ve výši 2500 metrů sváděli boje s přesilou Inků. Své mrtvé pak odnášeli dokonale balzamované právě do této jeskyně. Také ženu, která zemřela v zoufalství a hrůze. Je zde i její dítě. Zachovalá těla objevili před časem peruánští vědci.

Kmen Chachapoyů, který před útokem Inků oblast And ovládal mezi lety 800 a 1400 našeho letopočtu, je jedním z nejtajemnějších kmenů Jižní Ameriky. Jeho členové měli totiž světlou kůži a rovné blond vlasy. Mnoho badatelů věří, že sem kdysi připluli z Evropy.

Jejich pokořitelé, Inkové, se z vítězství neradovali dlouho. V roce 1512 zaútočili na jejich říši španělští vojáci pod vedením Franciska Pizarra a zničili ji.

 

 

Půltunový Mexičan: Operace! Větší skalpel!

"Připravujeme technické zázemí, budeme potřebovat větší nástroje než obvykle," říká šéfchirurg nemocnice v italské Modeně, kam zamířil na operaci nejtlustší muž světa, 550 kilogramů vážící Manuel Uribe (40).

Ten trpí morbidní tělnatostí, která je však spíše než přežíráním způsobena nemocí. I když před plným talířem se Manuel rozhodně nezastaví.

Při svých 190 centimetrech výšky váží přes půl tuny a už dvacet let se nemůže hýbat. Speciální zákrok má upravit jeho střeva tak, aby se omezilo vstřebávání jídla.

kliknutím na obrázek zavřete okno

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

All internet will be CRASHED with XEvil!?

(Latonyacom, 23. 2. 2018 11:10)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.